Valley Community Website

News

Valley Fair Winners

August 11,2014

Another great year at the Valley Fair on August 9th. Pictures to come soon. In the meantime, here are the Valley Fair Winners. 

Fruit and Vegetables - Best of Show    

  • Adult - Doug Tenney    
  • Youth - Zach Bowman 
  • Superintendent’s Choice - Elizabeth Blue

Fine Arts - Best of Show

  • Adult - Dave Giessen
  • Youth - Taylor Duke
  • Superintendent’s Choice - Eilish Smith

Photography - Best of Show    

  • Adult - Catherine Kenney
  • Youth - Andrea Franks
  • Superintendent’s Choice - Anna Cleghorn

Wood & Metal - Best of Show

  • Adult - Jo Duke
  • Youth - Andrew Cooley
  • Superintendent’s Choice - Bob Wilken                   

Crafts - Best of Show               

  • Adult - Crystal Hurbi
  • Youth - Gabrial Saffer
  • Superintendent’s Choice - Colten Friess

Sewing - Best of Show

  • Adult - Kathy Conway
  • Youth - Alyssa Fitzgerald
  • Superintendent’s Choice - Phyllis Fitzgerald
  • Cabin Fever Quilters Award - Colton Friess

Wearable Art - Best of Show

  • Adult - Marneita Cools
  • Youth - Emma Selle
  • Superintendent’s Choice - Crystal Hurbi

Quilts - Best of Show

  • Adult - Margaret Klingbeil
  • Youth - David Holt
  • Superintendent’s Choice - Lorraine Haynes
  • Cabin Fever Quilters Award - David Holt

Fleece & Fiber - Best of Show

  • Adult - Phyllis Fitzgerald
  • Superintendent’s Choice - Phyllis Fitzgerald

Needlework - Best of Show

  • Adult - Phyllis Fitzgerald
  • Youth - Emily Aken
  • Superintendent’s Choice - Amy Buche

Recycling - Best of Show

  • Adult - Beth Manning
  • Youth - Alyssa Fitzgerald
  • Superintendent’s Choice - Cheryl Cook

Food Preservation - Best of Show

  • Adult - Marneitta Cools
  • Youth - Milayna Hartill
  • Superintendent’s Choice - Joseph Selle

Youth Ball Award

  • Jam - Milayna Hartill
  • Veggies - Milayna Hartill

Adult Ball Award

  • Pickles - Kim Hartill
  • Veggies - Marneita Cool
  • Fruit - Marneita Cool
  • Jam/Jelly - Kim Hartill                                                             

Baking - Best of Show

  • Adult - Carlane Collen
  • Youth - Alyssa Fitzgerald
  • Superintendent’s Choice - Kylea Fitzgerald

Baking - Best Decorating

  • Alyssa Franks
  • Andrea Franks
  • Milayna Hartill
  • Emily Aken
  • Nicholas Aken
  • Kartlayn Hartill

Flowers - Best of Show

  • Adult - Elizabeth Blue
  • Youth - Emma Evers
  • Superintendent’s Choice - Margaret Retherford  

Natural Resources - Best of Show

  • Adult - Phyllis Fitzgerald

Educational Posters - Best of Show

  • Adult - Phyllis Fitzgerald
  • Youth - Isaac Montgomery
  • Superintendent’s Choice - Emma Evers

Rabbits

  • Best of Show - Colton Friess
  • Fit & Show - Allison Sanchez

Poultry

  • Best of Show - Kylea Fitzgerald
  • Fit & Show - Daniel Eing

Goats

  • Best of Show - Elli Plunkett
  • Herdsmanship - Alicia Hall                                     

Exotics

  • Best of Show - Alyssa Fitzgerald
  • Fit & Show - Alyssa Fitzgerald

Sheep

  • Market Lamb - Brittany House
  • Fit & Show -  Bert Burnett

Swine

  • No entries

Dairy

  • Best Overall Fit & Show - Andrew Minaker
  • Best of Show - Andrew Minaker               

Beef

  • Fit & Show - Natasha McIrvin
  • Top Market Steer - Julianne Huguenin

Horses

  • Best of show - Sadie Beardall

Cats

  • Best of Show - Samantha Balcom

Dogs

  • Obedience - Tana Balcom
  • Showman - Allison Sanchez

Parade

  • Best Float  - Troop 989 Boy Scouts                                                           
  • Best vehicle (community) - Steven’s County Fire Dist. #4
  • Best vehicle (commercial) - Dawson Trucking, Inc.
  • Most Unique - Mud Bogs Mountain Mania
  • Just Because - Tractor Group
  • Best Single Horse - Isabella McNeil
  • Best Group of horses - Dave Basken(Equestrian Drill Team)
  • Best Walking Group/General - Winona Beach Babes 
  • Best Community Group - Fairies and Friendsd
  • Judge's Choice - Don Johnson 68 Mustang

‚ÄčFun Run Winners

  • Women’s 10k - Kira Lewis
  • Women’s 5k, overall - Kari Gallant
  • Men’s 5k - Caleb Montgomery
  • Men’s 10k - Jon Montgomery                        

Kid's Run

  • 4-7 - Hailey Klemish
  • 8-12 - Kaylee Banks

$100.00 “TICKET” Drawing Winner

  • Alyssa Fitzgerald

Exhibitor Drawing - Sponsored by the Franks Family

  • 2:30 p.m. Harmony McNeil
  • 3:00 p.m. Katie McIrvin
  • 3:30 p.m. Andrew Cooley
  • 4:00 p.m. Lance Dittrich
  • 4:30 p.m. John Saffer

Coloring Contest - Sponsored by CF Plumbing

  • 2-4 years old - Kayden Brown
  • 5-6 years old - Hailey Klemish
  • 7-8 years old - Emma Evers
  • 9-10 years old - Kaylin Collins

Apple Pie Contest

  • Adult 1st - Margaret Retherford

Statement from the Fair Association:

The Fair Association would like to thank the many, many volunteers, businesses, groups and land owners for making this year’s event a successful one.

The next meeting will be scheduled for Monday, September 1st(Labor Day) Potluck and meeting to start at 3:30 p.m. at the Valley Grange.

Department Supervisors are asked that book changes and any award updates for the 2015 Fair Book be turned into Theresa Carr while the changes are still fresh in their minds.

For fair information, or if you would like to help plan for next year’s event, which is scheduled for August 14th and 15th, 2015, please call Theresa Carr 937-2635.  We are looking for someone to take over the Children’s Game Booths and folks to help in the Exhibit Hall.